ACYLCOFFIN TBL 10

Kód: 0000009

Charakteristika: Léčivý přípravek

Farmakoterapeutická skupina: Analgetika (ATC: N02BE51)

Popis:

Vícesložkový přípravek účinně tlumicí bolesti, ve kterém účinek kyseliny acetylsalicylové zesiluje kofein. Předpokládá se, že kofein mírní bolesti hlavy hlavně tam, kde se při jejich vzniku uplatní cévní mechanismy.

skladem > 5 ks

47 Kč

Podrobný popis produktu ACYLCOFFIN TBL 10

Přečtěte si pozorně příbalovou informaci.

Příbalová informace  - VP
Informace o použití, čtěte pozorně!

Acylcoffin 
tablety

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
ZENTIVA, a.s., Hlohovec, Slovenská republika

Složení:
Léčivá látka:
Acidum acetylsalicylicum  450 mg, Coffeinum anhydricum 50 mg v 1 tabletě
Pomocné látky:
bramborový škrob, mastek

Indikační skupina
analgetikum, antipyretikum

Charakteristika
Vícesložkový přípravek účinně tlumicí bolesti, ve kterém účinek kyseliny acetylsalicylové zesiluje kofein. Předpokládá se, že kofein mírní bolesti hlavy hlavně tam, kde se při jejich vzniku uplatní cévní mechanismy.

Indikace
Přípravek se užívá při bolestech hlavy, pohybového ústrojí, zubů, nervů a při bolestech spojených s náhlými  respiračními onemocněními chřipkového charakteru.
Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství starší 16 let. 

Kontraindikace
Přípravek se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na některou z jejich složek, při chorobné krvácivosti, při chirurgických zákrocích spojených s větším krvácením, při vředové chorobě, dně, bronchiálním astmatu, nosních polypech, ve věku do 16 let při současně probíhajícím horečnatém onemocnění.

Přípravek nesmí být podáván ve třetím trimestru těhotenství, neboť by mohl způsobit vážné poškození plodu, mohl by vést k prodloužení či opoždění porodu a prodloužení krvácení.

V průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství nesmí být přípravek podáván, pokud to není zcela nezbytné. Pokud je však ze závažných důvodů přípravek podán ženám, které chtějí otěhotnět nebo jsou v prvním a druhém trimestru těhotenství, pak musí být podávaná dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.

V období kojení se může přípravek užívat pouze na doporučení lékaře.

Nežádoucí účinky
Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se objevit poruchy zažívacího traktu (žaludeční nevolnost, zvracení, krvácení). Při dlouhodobém užívání se může vyskytnout zvýšená krvácivost (krvácení z nosu, dásní, podkožní krvácení, v těžkých případech až krvácení z trávícího a močového ústrojenství), poškození funkce jater a ledvin. U přecitlivělých osob může vyvolávat různé alergické projevy (astmatický záchvat, kožní vyrážky). V případě výskytu nežádoucích  účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku  poraďte s lékařem.
Interakce
Účinky přípravku Acylcoffin a jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat, proto pokud užíváte jiná léčiva na lékařský předpis nebo volně prodejná, poraďte se o vhodnosti užívání přípravku se svým lékařem.
Kyselina acetylsalicylová zesiluje účinek látek snižujících srážlivost krve, zvyšuje riziko krvácení z trávicího ústrojí při současné hormonální léčbě, zvyšuje účinek a nežádoucí účinky léků používaných pro léčbu revmatických onemocnění. Dále zesiluje účinek léků používaných k léčbě cukrovky a nežádoucí účinky metotrexátu. Kyselina acetylsalicylová snižuje účinek léků určených k léčbě infekcí močového ústrojí (diuretik).

Dávkování
Nedoporučí-li lékař jinak, obvyklé dávkování u dospělých a mladistvých od 16 let jsou 
1 - 2 tablety každých 4 - 8 hodin. Maximální denní dávka 8 tablet se nesmí překročit. Minimální odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.
Délka léčby je individuální a závisí od základního onemocnění. Bez lékařského doporučení užívejte přípravek nejdéle 7 dní.
Přípravek nepodávat dětem a mladistvým do 16 let. Děti a mladiství smí užívat kyselinu acetylsalicylovou pouze po doporučení lékařem. Dávkování vždy určí lékař.

Způsob podávání
Přípravek užijte při jídle anebo po něm, doporučuje se nechat tabletu rozpadnout v malém množství vody; zapít tekutinou, nejlépe zásaditou minerálkou. Užívání léku při jídle nebo po něm snižuje výskyt žaludečních potíží.

Upozornění
O vhodnosti současného užívání Acylcoffinu s jinými léky se poraďte s lékařem. Bez lékařského doporučení užívejte přípravek nejdéle 7 dní.
Neustoupí-li bolesti do 7 dnů nebo do 3 dnů teploty neklesnou, případně se během léčby příznaky zhorší, vyhledejte lékaře.

Děti a mladiství smějí užívat kyselinu acetylsalicylovou pouze po doporučení lékařem. Dávkování vždy určí lékař.
U dětí a mladistvých do 16 let s virovým onemocněním (např. chřipka nebo chřipce podobné infekce horních dýchacích cest, plané neštovice) existuje v souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové vyšší riziko rozvoje Reyova syndromu. Reyův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí. Příznaky se mohou objevit bud' během nemoci nebo (nejčastěji) až ve stádiu rekonvalescence, tj. po odeznění akutních příznaků onemocnění. Může se jednat o: vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztráta energie, únava, ospalost, netečnost, ztrnulost, pohled "do prázdna", nebo naopak podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Pokud se u dítěte nebo mladistvého vyskytne kterýkoliv z uvedených příznaků, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.
Přípravek patří do skupiny léků (nesteroidních antirevmatik), které mohou  poškodit plodnost u žen. Po přerušení užívání dojde k úpravě.

Předávkování se projevuje poruchami dýchání, hučením v uších, poruchou vodní a elektrolytové rovnováhy a poruchami vědomí. Při objevení se těchto příznaků rychle vyhledejte lékaře.

Uchovávání
Uchovávejte  při teplotě 15 až 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Varování
Přípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. 

Velikost balení
10 tablet
skupinové balení 10 blistrů po 10 tabletách

Datum poslední revize textu
13.2.2008